Kafa ili čaj- glavne su vodilje na putu prelaska iz sna u žestoki radni tempo. Kada nema monogo sunca ili me pak čeka naporan dan (poput posete bilo kom državnom birokratskom telu, banci, i sl) biraju se srećne, šarene šolje i napici što jačih mirisa i ukusa. Lično spadam u grupu ljubitelja čajnih napitaka, pre nego kafe. Najviše zbog MIRISA, manje kofeina (mrzim da se znojim u košulji), ali svakako i zbog bašte koju imamo.
Standardni kupovni čajevi nisu baš moj fah. Postoje par kojima sam verna, dok me ostale mrzi da isprobavam, što zbog nedostatka vremena što zbog manjka poverenja u njihov kvalitet . Danas vam pak pišem isključivo o samostalno smućkanim čajnim mešavinama i njihovim lekovtim dejstvima na organizam.
Kakvo je samo bogatstvo što su neke od biljaka poput šipka i koprive, svima dostupne u prirodi ukoliko samo zasučemo rukave. Fakultet mi je pružio dosta znanja o lekovitom svojstvu biljaka. Međutim, tek kada sam zaprljala svoje ruke u bašti, krenula da pravim svoje prve čajne mešavine i otkrila knjige koje nisu spadale u propisanu literature…shvatila sam koliko je ova oblast opširna ali ipak i dalje nedovoljno istražena i zapostavljena.
Zastrašujuća mi je činjenica da je današnja upotreba lekovitog bilja postala neverovatno površna. Koristimo se šturim, delimičnim i neproverenim web informacijama onda kada nas zaboli grlo ili glava sa željom da se za sekund vratimo u zdravo stanje.
Neću ni da spominjem priču o raznim lepo upakovanim, dobro izreklamiranim preparatima od kojih takođe očekujemo čuda, bez da uopšte čitamo deklaraciju. Biljke su fenomenalno blago prirode. Melem za telo, ali svakako i za dušu. Potrebno je tako malo truda i znanja kako bi ih iskoristili na najbolji mogući način.
Međutim, nikad ne treba da izgubimo iz vida da svaka od ovih biljaka, ukoliko se ne koristi adekvatno, može da ima i neželjena dejstva, pa i izazove problem u našem telu.
Ne mogu vam u ovom kratkom postu napisati baš sve, ali danas sam tu da vam predstavim par biljaka i njihova lekovita svojstva.
Postoje pravila kada se i na koji način sve ove biljke beru, suše i čuvaju, kako bi imale što veći procenat aktivnih principa (tj. lekovitih supstanci), ali svakako, brz način života natero me je da ipak sve to prilagodim i modifikujem prema slobodnom vremenu koje imam (nemam).
Šipak [ šipurak ] –
Najviše je rasprostranjeno skupljanje njegovih zrelih, crvenih plodova i upravo je jesen godišnje doba kada se to radi. Berite samo zrele, crveno-narandžaste, neoštećene plodove. Operite ih. Pošto ima nešto čvršću strukturu, može se usitniti, pa sušiti u rerni na temperaturi od oko 35 stepeni. Suši se sve dok plodovi ne postanu krhki, pod rukom lako lomljivi. Ukoliko je sve u redu zadržaće svoju crvenu boju. Može se čuvati u hermetički zatvorenim posudama, ili platnenim/lanenim kesicama, na prozračnom, tamnom, hladnom mestu do nekih godinu dana. Imajte u vidu da ga je najbolje koristiti svežeg i da se sušenjem istajanjem gubi dobar procenat C vitamina.
Za Lavandu, Matičnjak, Nanu i Žalfiju važe slična pravila – Od lavande se skupljaju cvetovi, a kod ostalih biljaka skupljamo listove za čaj. Najbolje je da se seku vršni delovi stabljika, ili pojedinačni listovi, ali tako da se vodi računa da ostanu celi. Gornji deo stabljike se seče par centimetara od zemlje u delu gde je stabljika i dalje zelena, kako bi nova mogla nanovo da raste. Postupak može da se ponavlja kad ponovo biljka poraste, listovi ozelene i postanu malo veći. Najveći procenat lekovitih materija je kad dođe do cvetanja biljke. Probajte da izbegnete branje po najvećem suncu, ono će smanjiti procenat etarskog ulja.
Odsečene stabljike se mogu privezati i sušiti na promaji, na suvom mestu, zaklonjenom od sunca. Kada se osuše, biće lako lomljive, pa možete odvojiti cvetove/listove od ostatka osušene biljke. Može se čuvati u hermetički zatvorenim posudama, ili platnenim/lanenim kesicama, na prozračnom, tamnom, hladnom mestu do nekih godinu dana.
Šta je to zbog čega se ove biljke primenjuju i svrstavaju u lekovite?
Ovog puta ću navesti samo najosnovnije osobine i upotrebe u medicinske svrhe ovih odabranih biljaka. Detaljniju priču o njihovom sastavu i načinu dejstva ostavićemo za neke druge prilike. Kao i za mnoge stvari u životu moramo biti svesni, oprezni i pažljivi prilikom upotrebe svega što može da deluje na organizam.
Posavetujte se sa stručnom osobom, ukoliko imate neko oboljenje ili posebno stanje (trudnoća, dojenje, terapija, upotreba suplemenata, i sl…) pre nego olako krenete sa konzumacijom bilo koje biljke.
Evo nekoliko informacija o tome šta nauka kaže za biljke oko nas:
Šipak–
Bogat vitaminom C, zato se smatra da deluje kao tonik na imuni i digestivni sistem (jača ga, povećava odbrambenu sposobnost, štiti od prehlade i stomačnih bolesti) takođe ima i antiupalno dejstvo. Koristi se kod stomačnih problema, kod dijareje, i konstipacije(zatvora), kod izbacivanja viška vode iz organizma.
Lavanda–
Ima sedativno, anksiolitičko (protiv anksioznosti) i opuštajuće dejstvo na nervni sistem i na muskulaturu. Za jednu šolju čaja potrebna je 1 kašičica osušenih cvetova. Osušeni cvetovi se preliju vrelom vodom, ostave oko 15 minta, procede se i piju. Ne treba ga piti više od tri puta tokom dana. Za etarsko ulje je ustanovljeno da ima pozitivan efekat u preparatima za lečenje alopecije (ćelavosti i opadanja kose). Savetuje se OPREZ tokom trudnoće pošto se ne zna dovoljno o njenom uticaju u ovim slučajevima. Takođe, postoje indikacije da može izazvati dermatitis kod osetljivih ljudi. Kod male dece može imati efekat na hormonsku aktivnost, primećeno je da dovodi do povećanja grudi kod dečaka.
Matičnjak–
Antivirusno, antimikrobno dejstvo, deluje kao blag analgetik. Smanjuje tonus mišića. Koristi se za poboljšanje varenja, posebno kad su problem izazvni zbog psihičke nervoze ili depresije. Ima antitireoidno dejstvo, pa se zbog toga koristi i kod ljudi sa ubrzanim radom štitne žlezde. Može da ima antidepresivno, sedativno, relaksirajuće dejstvo na nervni sistem. Za čaj je najbolje da se koriste 2 kašičice suvih listova, po šolji čaja. Ne treba piti više od 2 ovakve šolje tokom dana.
Žalfija–
Antiupalno, antimikrobno, antiseptično, deluje kao blag analgetik. Smanjuje tonus mišića. Može da ima antidepresivno , sedativno , relaksirajuće dejstvo na nervni sistem. Potpomaže digestivne problem, povećava apetit i poboljšava varenje, smanjuje nadimanje i gasove u stomaku i bol u želucu. Koristi se za smanjenje prekomernog znojenja. Često se preporučuje kod žena u menopauzi za smanjenje čestih valunga. Kod upale desni, može da se koristi zbog antiseptičnog i protivupalnog dejstva. U tom slučaju usta se ispiraju sa čajem. Ima i dejstvo na zaustavljanje produkcije mleka, što se koristi kada dojilja prestaje sa ovim procesom. Njeno estrogeno dejstvo ima potencijal da smanji bolne menstrualne cikluse. To takođe znači i da ga trebaju izbegavati dojilje i trudnice.
Ova biljka sadrži u sebi i jednu supstancu (zove se tujon) koja može biti opasna, ako se uzima u većim količinama i tokom dužeg vremenskog perioda. Negativna dejstva koja može izazvati su grčevi, mučninu, konvulzije, zato pazite na doziranjne, i pravite pauze u konzumiranju. Trudnice, dojilje i epileptičari bolje da izbegavaju upotrebu žalfije. Ostali mogu da pripremaju čaj, tako što će jednu kašičicu (po šolji čaja) preliti i kuvati do ključanja. Ako je cilj da ostane što više etarskog ulja (samim tim i tujona!!!) dovoljno je preliti listove ključalom vodom, preklopiti i ostaviti par minuta. Takav napitak koristiti samo spolja, kod ispiranja rana ili desni (mućkajte, ne gutajte čaj).
Đumbir –
Čarobni đumbir (meni jedna od najdražih namernica na svetu) ima protivupalno dejstvo, blago analgetičko, antibakterisko, antiseptično. Smanjuje kašalj i jača organizam. Zato je tako čest u upotrebi kod prehlada. Stimuliše lučenje digestivnih sokova, podstiče varenje, ima dejstva protiv mučnine i nadutosti. Hepatoprotektiv je, štiti jetru i smanjuje holesterol. Bogat je antioksidansima i još svašta nešto o njemu bi se imalo reći, ali to za neki drugi put. Đumbir podstiče lučenje enzima i želudačne kiseline, pa vi koji imate problema sa povećanom kiselinom, čirevima na digestivnom traktu OPREZ. Zato se savetuje da se primenjuje posle jela. Može dovesti do povećanja nivoa insulina, a samim tim do smanjenja nivoa šećera u krvi. Može da smanji zaustavljanje krvarenja, pa ga zato valja izbegavati ako imate ovakvih problema ili npr. pre nekih hiruških intervencija. Za svež đumbir preporuka je da se uzima u dozi od 5g/tokom dana, a za čaj je potrebno oko 1 do 2g po šolji (na oko 240 ml vode).
Nana-
Antiupalno, antimikrobno, antiseptično, deluje kao blag analgetik. Smanjuje tonus mišića. Može da ima antidepresivno, sedativno, relaksirajuće dejstvo na nervni sistem. Međutim, prva asocijacija vam je verovatno na njena dejstva na digestivni sistem. Ona olakšava varenje, smanjuje i olakšava probleme nadutosti. Zapravo preporučuje se baš kod digestivnih problema izazvanih “burom” u nervnom sistemu. Za jednu šolju čaja, potrebna je 1 kafena kašika suvih listova nane, kada se preliju sa ključalom vodom ostavljaju se oko 5/10 minuta da odstoje poklopljeni. Savetuje se OPREZ kod trudnica i dojilja, baš zbog smanjenja tonusa mišića. Zbog toga ga treba uzimati u manjim količinama i u kraćim vremenskim intervalima.
Ovoga puta, Sonja je slikala čaj protiv prehlade i jedan za opuštanje i umirenje ( protiv anksioznosti ).
Vi budite slobodni i kombinujte ih kako vama najviše odgovaraju. Na slikama je kombinacija našeg omiljenog čaja protiv prehlade. Za njega smo koristili đumbir, šipak (šipurak), matičnjak i na kraju limun i med po želji. 🙂
Za 1 šolju čaja potrebno je oko 2g svežeg đumbira, oljuštite ga i usitnite, prelijte sa šoljom vode i kuvajte oko 10ak minuta. U ovu smesu potom dodajte 1 kašičicu osušenih listova matičnjaka i prstohvat ploda šipka. Ostavite da odstoji 10ak minuta. Kada se malo prohladi dodajte limunov sok i meda po želji. Pijte tri tople šolje čaja tokom dana.
Drugi je za smanjenje anksioznosti. Za njega je potrebno osušeno cveće lavande, listovi žalfije i mente. Za jednu šolju čaja potrebna je kašičica suvih listova žalfije, koji se preliju sa šoljom vode, pa se kuvaju oko 10ak minuta. U ovu smešu se potom doda 1 kašičica suvih cvetova lavande i jedna kašičica osušenih listova nane. Ostavite da odstoji 10,15 minuta. Možete takođe dodati limun i zasladiti prema želji.